7 клас
Тема семестру: МУЗИЧНЕ МИСТЕЦТВО В НАШОМУ ЖИТТІ
Урок 11
Тема: Аранжування в музиці
Мета:
навчальна: розширити музичний кругозір учнів, ознайомити їх із поняттям «аранжування в музиці», з творчістю композиторів Нікколо Паганіні та Ференца Ліста, закріпити поняття з музичної грамоти: «тембр», «віртуоз», «каприс», «варіації».
розвиваюча: розвивати вокальнохорові та виконавські вміння, навички активного сприйняття музики;
виховна: виховувати інтерес, любов до музики, естетичні смаки; гордість за рідну українську мову, патріотичні почуття.
Тип уроку: комбінований, поглиблення знань.
Обладнання: Підручник для 7 класу авт. Л.М.Масол, Л.С.Аристова, синтезатор, комп’ютер, тестові завдання, фонохрестоматія 7 клас, друковане видання - М.Тибальди-Кьеза. Паганини.-М.: Молодая гвардия, 1981.
Музичний матеріал: Нікколо Паганіні, Каприс № 24 ля мінор для скрипки; Ференц Ліст, Етюд № 6 для фортепіано (за каприсом № 24 Паганіні), А.Олєйнікова, вірші Є.Левченко «Музика слова», Т. Кутуньо, фрагмент пісні «La mia Musica»
Хід уроку
1.Організація класу . СЛАЙД 1
Вхід учнів під музику - Т. Кутуньо, фрагмент пісні «La mia Musica».
Музичне вітання. СЛАЙД 2
Усміхнись до всіх навколо,
Добрий ранок, люба школо!
І веселий той дзвінок
Кличе всіх нас на урок!
Урок музики ( тричі), урок! – 2 рази
2.Мотиваційний (12 хв.). СЛАЙД 3
Повідомлення теми і мети, головних завдань уроку.
- Сьогодні у нас на початку уроку звучав фрагмент естрадної пісні італійською мовою, назва її – «Моя музика», і ви, напевне, почули серед слів знайомі – до, ре, мі, ре, до, сі, ля, соль… Впізнали? Це ж наші назви нот! Про любов до музики співав для нас відомий виконавець Тото Кутуньо. На уроці ми будемо вести розмову ще про одного музиканта родом з Італії, скрипаля-віртуоза Нікколо Паганіні. Познайомимося із його творчістю, а також дізнаємось, як створюють аранжування – на прикладі творів угорського композитора Ференца Ліста. Також розучимо перший куплет нової пісні сучасного українського композитора Анни Олєйнікової.
3.Актуалізація опорних знань учнів (2 хв.)
- Що таке аранжування, як ви гадаєте?
Аранжування в музиці – це пристосування, переклад музичного твору, написаного для певного інструмента (голосу співака чи ансамблю), для його виконання в іншому складі інструментів (голосів).
Можна навести такий приклад: українська народна пісня у перекладенні для вокально-інструментального ансамблю
4.Розкриття теми уроку (10 хв).СЛАЙД 4
Розповідь про найвідоміших композиторіваранжувальників.
- Зверніть увагу на ваші підручники - ст. 40.
Найвідомішими композиторами-аранжувальниками ХІХ століття вважають Нікколо Паганіні та Ференца Ліста.
Нікколо Паганіні відзначався неперевершеною майстерністю гри на скрипці. Він виконував такі технічно складні твори, що його вважали чарівником. Крім скрипки, Паганіні володів технікою гри на гітарі. Одного разу на концерті стався прикрий випадок: на скрипці обірвалися підряд три струни, проте Нікколо не розгубився, продовживши гру на єдиній вцілілій струні.
Слухання: Нікколо Паганіні, Каприс № 24 ля мінор для скрипки (відеофрагмент)
- Поміркуйте, у чому полягає віртуозність виконання цього твору. Який характер музики?
(Відповіді учнів)
- Революційні зміни в техніці гри на скрипці вплинули і на фортепіанне мистецтво. Віртуозом-виконавцем був і Ференц Ліст, угорський композитор і піаніст.
Слухання: Ф. Ліст, Етюд №6 для фортепіано (за каприсом №24 Паганіні).СЛАЙД 5
- Знайдіть спільні та відмінні риси між цими двома творами
- Як звучить основна тема у Каприсі, яке її темброве забарвлення?
- Як змінилася тема на протязі твору? Чи можна назвати ці зміни варіюванням, тобто варіаціями?
Робота з підручником. Портрет митця. – читання тексту мовчки (ст. 41)
- У чому полягає новаторство скрипкового мистецтва Паганіні? (він першим зі скрипалів виконував концертні програми напам’ять, увів у гру нові технічні прийоми)
Презентація книжки М.Тибальди-Кьеза. Паганини. СЛАЙД 6
5.Практичні завдання уроку (15 хв).
Розспівування
1)вокальнохорові вправи: на склад «лю» - інтонаційне зерно «Капрису» в нисхідному русі;
2)розспівка-КАРАОКЕ – з екрану співають назви нот (попередньо прослухавши), звертаю увагу на співацьку поставу, правильне дихання.
Хоровий спів: розучування пісні «Музика слова» А.Олейнікова (ст.4243) СЛАЙД 7
Анна Олєйнікова – вчитель музики вищої категорії, композитор, громадський діяч. Творчий доробок включає твори різних музичних жанрів: інструментальні композиції, романси, пісні для дітей та юнацтва, естрадні та бардівські пісні, хорові твори.
Анна Олєйнікова пише пісні українською, російською, англійською мовами. Музику композитора можна знайти в Інтернеті, набравши в пошуку google Анна Олєйнікова, а також на сайтах YouTube, RealMusic та ін.
1)Слухання фонограми-плюс (вступ і 1 куплет);
2)аналіз змісту пісні, її характеру, ритмічної побудови фраз;
3)робота над музичними фразами: артикулювання тексту в ритмі, проспівування на склад «лю» та зі словами,
4)виконання 1 куплету пісні під супровід синтезатора – групами,
Вивчення теоретичного матеріалу (5хв.).
1)Закріплення понять
«аранжування»,
«тембр»
«варіації»
«віртуоз» - виконавець (частіше музикант), який майстерно володіє технікою мистецтва; людина, що досягла у роботі вищого ступеня майстерності.
«куплетна форма»,
«каприс» (італійське capriccio, французьке caprice, буквально — примха, каприз), інструментальна п'єса, близька до фантазії, нерідко більш віртуозна.
- Тестування – робота в групах
Підсумки уроку, оцінювання (5хв.).
- Що нового ви дізналися на уроці?
- Чи сподобався вам урок? Чим саме?
- Як ви гадаєте - цілі, які були поставлені на початку уроку, були виконані?
|