Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Сайт учителя музики Макаренко Ірини Михайлівни П`ятниця, 13.03.2026, 16:39
Вітаю Вас Гість | RSS
 
 
Головна » 2015 » Травень » 24 » Mетодична розробка уроку музичного мистецтва у 1 класі
22:13
Mетодична розробка уроку музичного мистецтва у 1 класі

1 клас

УРОК 30

Тема.                    Про скрипку та її сім’ю.

                              Українська народна пісня «Два півники».

Мета.                   розширити уявлення учнів про струнні інструменти, ознайомити із творчістю композитора К.Сен-Санса, розучити та виконати з інсценізацією нову пісню;

розвивати музично-слухові уявлення в процесі сприймання і виконання, працювати над виробленням вокально-хорових навичок (диханням, артикуляцією), розвивати кмітливість учнів, вчити розрізняти елементи музичної мови, використані для створення образу;

виховувати любов до природи, української народної пісні, формувати потребу сприймати та виконувати високохудожні музичні твори.

Музичний матеріал:    Укр.н.п. «Два півники», А.Філіпенко. «Веселий музикант», укр.н.п. «Ходить гарбуз по городу»; К.Сен-Санс. «Лебідь», «Слон»; мелодії для входу і виходу з класу, мелодії для слухання.

Тип уроку:          урок поглиблення теми.

Обладнання:       електронний синтезатор «YAMAHA», ноутбук,           підручники, ілюстрації, ребус, кросворд, дитячі шумові інструменти, струнні інструменти (скрипка, гітара, мандоліна), портрет композитора К.Сен-Санса.

 

ХІД УРОКУ

  1. Організаційний етап уроку.
  1. Вхід учнів до кабінету під пісню «Країна музична казкова»
  2. Музичне вітання: «Ми прийшли у перший клас, хочемо все знати, вивчимо весь звукоряд, будемо співати. З до почнемо аж до сі, привітаємось усі!» (передають через спів радісний настрій).
  1. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Учитель.

—Нас вітала весела музика – пісенька «Країна музична казкова». У такій казковій країні ми сьогодні з вами побуваємо. Країна ця велика, і живуть у ній різні музичні інструменти. Про скрипку та її сім’ю ви дізнаєтесь сьогодні під час нашої подорожі.

  • Ми будемо слухати музику, співати, музикувати, отже, обіцяю, наша подорож буде цікавою та корисною. Тож починаймо!
  1. Бесіда та слухання музики.

(Тихо лунає звучання скрипки).

  • З давніх давен скрипка вважається матір’ю музики

(вчитель демонструє фото та дитячу скрипку)

  • Вона завжди співуча, лагідна, її звуки мов переливаються з одного в інший. У скрипки велика родина: віолончель, арфа, бандура, балалайка, гітара… (Учитель демонструє струнні музичні інструменти – гітару, дитячу скрипку, мандоліну…)
  • Усі ці інструменти мають струни. Дякуючи скрипці та іншим музичним інструментам, музика стала просто дивовижною! Вона може впливати на людину та змінювати її. А ще музика має багато нерозгаданих таємниць. І саме про це можна почути в оповіданнях.
  • Скрипка. Вона бажана і на весіллях, і на вечорницях, і просто була розрадою душі.

„ Микола зняв з полиці скрипку і почав натягать струни. Ще малим хлопцем він зробив маленьку скрипочку і сам вивчився грати козачка. Тепер він уже став музикою, купив собі недорогу скрипку, підслухав усяких пісень у дорогих музик і часто грав до танців дівчатам та хлопцям.

Микола направив струну, повів смичком і жалібна пісня розляглась по хаті. Він почав веселого козачка, а сам смичок знов повернув на жалібну думу. Мати слухала, слухала й сама зажурилась.

Не грай, сину, такої жалібної!

В мене аж сльози навертаються на очі, — сказала Джериха".

(І. Нечуй-Левицький, „Микола Джеря")

  • В Україні скрипка  набула поширення з 17 століття і стала народним інструментом, увійшовши в народний ансамбль троїстих музик. Відомі українські скрипкові майстри — Тарас Підгорний, Володимир Мочалов.
  • Зараз  послухаємо українські наспіви у виконанні кількох інструментів. Подумайте, як на вас подіяла ця музика, які інструменти ви тут чули.

Звучить музичний приклад -  «Троїста полька».

  • До складу весільного оркестру входили різні музичні інструменти, серед них бубон, цимбали, скрипка. Недаремно скрипка стала улюбленим інструментом, тому й склали про неї багато влучних висловів. Ось яка скрипка в прислів'ях і приказках: (діти зачитують)
  1. На скрипочці грає, бо веселість має.
  2. Скрипка плаче і сліз не має.
  3. Скрипка грає - голос має.
  4. На вулиці скрипка й бас, пусти, мамо, хоч на час.
  • Давайте спробуємо розташувати літери по порядку (за цифрами) і дізнатися, як називаються скрипка та зображені тут інші інструменти разом.

(розв’язують ребус – “СТРУННІ»)

 

С1.

Н5.

Т2.

Н6.

Р3.

І7.

У4.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Розспівування, робота над вокально-хоровою вправою.
  • Сьогодні ми розспіваємось на українській народній поспівці «Ой дзвони дзвонять»
  • Пригадайте правила співацької постави, сядьте рівненько, руки покладіть на коліна, дивимось перед собою, беремо гарний вдих перед початком співу.

(виконують поспівку «Ой дзвони дзвонять» (F-dur):

  • перший раз хором,
  • другий – гра «Ритмічне коло» - стають у коло і співають по фразах, вистукуючи ритм, немов би передають його один одному).
  1. Виконання пісні, гра на елементарних музичних інструментах.
  •  Є в мене знайомий хлопчик Миколка. Теж першокласник. Нещодавно він проспівав пісеньку своїй маленькій сестричці, заколисав її та й сам заснув. І сниться йому, що знайшов він різні музичні інструменти, про які давно мріяв. Ви, напевне, знаєте, які це інструменти. Хто нам підкаже?

Учитель вивішує на дошці малюнки із зображенням скрипки, балалайки й барабана; діти називають інструменти.

  • Грає мій знайомий Миколка на цих інструментах, і раптом бачить, що під його музику почали танцювати... Хто б ви думали?.. Зайчики! У них, виявляється, гарний музичний слух. Про цей дивний сон йдеться у пісеньці «Веселий музикант».
  • Зараз ми виконаємо цю пісеньку за допомогою дитячих шумових інструментів.

(виконують пісню А.Філіпенка «Веселий музикант»).

  1. Музичні творчі завдання.

Сьогодні я розповім вам про французького композитора Каміля Сен-Санса (показує портрет композитора). Він із 2 років грав на фортепіано, а в 4 роки вже складав музику.

Завдяки звучанню музичних інструментів композитор вдало зобразив різних тварин: граціозного лебедя, могутнього слона…

Послухайте п’єси “Лебідь» і «Слон». Порівняйте звучання віолончелі та контрабаса, які створюють музичні «портрети» лебедя і слона.

(звучать п’єси “Лебідь» і «Слон». Діти порівнюють за допомогою гри «Спіймай в долоньки»: спіймати правильні слова, що характеризують

образ лебедя                                               та образ слона:

 

  • плавна музика
  • ніжна музика
  • сувора музика
  • маршова музика
  • танцювальна музика
  • гучна музика
  • лагідна музика
  • вайлуватий слон
  • добрий слон
  • страшний слон

 

і роблять висновки.

  1. Музичні цікавинки.
  • Струнні інструменти скрипка і контрабас дали назви двом музичним ключам: скрипковому і басовому. (Учитель показує на дошці зображення ключів).
  1. Розучування та виконання пісні.
  • Послухайте нову пісеньку, яку ми будемо сьогодні розучувати. Який музичний інструмент у ній згадується?

(слухають фонограму-плюсовку пісні «Два півники»).

  • Із текстом пісні ви ознайомилися раніше, тож зараз ми поспіваємо її та подумаємо, як розіграти виставу за піснею. Можемо рухами показувати дії, про які говориться у пісні. Є в нас і маски для головних дійових осіб – Вовчика та Козеняти.

(вибирають дітей на ролі головних дійових осіб та співають пісню із рухами).

 

  1. Музична розминка. (звучить фонограма, під яку діти рухаються по колу, виконуючи танцювальні рухи)
  2. Бесіда.
  • Ми з вами знаходимось у кабінеті, де зібрано матеріали про те, які гарні музиканти, співаки – наші з вами односельці, учасники народного самодіяльного хорового колективу «Козацький гомін». Світлини розповідають про славний творчий шлях колективу, який уже понад 45 років очолює Г.К.Серьожкін.
  1. Повторення.

 

  • Давайте згадаємо нашу улюблену українську народну пісеньку «Ходить гарбуз по городу» та виконаємо її у ролях.

(Діти виконують ігрову пісню «Ходить гарбуз по городу»)

  1. Підсумок уроку.
  • Діти, сьогодні ми вели розмову про струнні музичні інструменти. Проте інструментів існує багато, і різних. Пропоную вам розгадати кросворд «Музичні інструменти», закріпивши таким чином здобуті на уроці знання.

(Діти розгадують кросворд, вписують слова у клітинки).

  • Отже, на сьогоднішньому уроці ми познайомились із великою родиною струнних інструментів, повторили знайомі пісні та вивчили нову пісеньку. Чи сподобався вам урок?
  • Співаємо наостанок – «До побачення» та виходимо із кабінету під музику.

(Звучить мелодія для виходу)

Переглядів: 2091 | Додав: IMM | Теги: методика викладання музики | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 1
avatar
0
1 IMM • 19:33, 08.10.2016
Можливо, стане у пригоді...
avatar
Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Травень 2015  »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Архів записів
Друзі сайту
  • Офіційьний блог
  • uCoz Спільнота
  • FAQ по системі
  • База знань uCoz
  • Copyright MyCorp © 2026